ć, że pozycjonowanie i optymalizacja to tak jakby dwie różne rzeczy. Optymalizuje się stronę www - jej budowę, treści, szkielet, szablon, układ, sposób prezentowania informacji. Z kolei pozycjonuje się strony – czyli najczęściej zdobywa linki, dba się o całą tą otoczkę marketingową, która może dać bardzo dobre efekty w postaci linków zewnętrznych właśnie. A to linki zewnętrzne są nadal kluczowe w osiągnięciu bardzo dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych, zwłaszcza w Google.
AdWords jako forma e-marketingu
Czym jest AdWords i co kryje się pod tym terminem? Jest to jeden z sposobów e-marketingu. Pojęcie to może brzmieć nieco dziwnie dla kogoś, kto nie jest obeznany z tematem e-marketingu i promowania własnej działalności w internecie. Jest to jednak nic innego jak system reklamowy Google, który pozwala na wyświetlanie tak zwanych linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwarki Google. Istnieją dwa sposoby tworzenia takich linków sponsorowanych, jednym z nich jest wybór słów kluczowych, w odpowiedzi na które będzie wyświetlana reklama. Drugim sposobem tworzenia linku sponsorowanego jest wybór witryn internetowych. Co ciekawe nazwa Google AdWords w 2018 roku została zmieniona na Google Ads.
Co wpływa na pozycję strony internetowej?
Czynników, które mają wpływ na pozycję strony internetowej jest bardzo, bardzo dużo. Są to czynniki związane z działalnością samego Google, jak i generalnie rynku marketingu internetowego, czy jakichś międzynarodowych regulacji. Trzeba pamiętać o tym, że pozycja Google jest dziś tak duża, iż nie może on być traktowany po prostu jako prywatna firma, ale jako przedsiębiorstwo zaufania publicznego, które po prostu kształtuje cały rynek i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie właściwie całych krajów i ich gospodarek. Na pozycję strony wpływają natomiast takie czynniki jak ilość linków, jakość napisanego tekstu, odpowiednia optymalizacja strony internetowej – mamy tu na myśli zarówno optymalizację contentu, jak także techniczny aspekt projektowanej witrny www. Struktura nagłówków, metadane, niewielki rozmiar danej witryny.